Senovážné náměstí v Českých Budějovicích čeká velká proměna.
Nová podoba Senovážného náměstí byla představena minulý týden na veřejné diskusi s občany. Ve spolupráci města s krajem se stane nejen sídlem Alšovy Jihočeské galerie, ale i novým místem pro setkávání a relaxaci obyvatel i návštěvníků jihočeské metropole.
„Jsme rádi, že zhotovitel projektu, kancelář Pavel Hnilička Architects + Planners, s. r. o., představil veřejnosti své návrhy. Přítomní se tak mohli přesvědčit, že z místa zmizí spousta asfaltu a dlažby. Parkoviště pro stovku aut zanikne úplně, místo něho vznikne dvoupatrové podzemní s kapacitou 230 vozů. Na povrchu bude pobytový trávník, kde bude nejen možné trávit volný čas, ale půjde tam postavit třeba pódium pro divadlo či koncert. V zimě si tam potom umím představit kluziště nebo vánoční trhy. Kulturu a zábavu bychom totiž rádi měli nejenom na náměstí Přemysla Otakara II., ale i různě po městě,“ vysvětlil náměstek primátorky Lubomír Bureš.
Nové řešení Senovážného náměstí nabídne zeleň i vsakovací dlaždice a rezervoáry pod stromy pro akumulaci vody a zálivku vegetace.
„Po obou stranách pobytové plochy, kolmo na Jihočeské muzeum, vyrostou husté hradby stromů, které prostor přirozeně odhluční od rušné Lidické třídy. Děti si na místě mohou pohrát na novém hřišti, kde budou už osvědčené vodní prvky, které lidi ochladí v horkých letních dnech. S tím vlastně souvisí i velká úprava Mlýnské stoky. Ta bude otevřená a kolem ní vzniknou pobytové schody, obklopené zelení,“ prozradil k novým atrakcím lokality první náměstek primátorky Petr Maroš.
Na diskusi se ale neřešily pouze prostory u muzea či pošty, ale i druhá strana Lidické. Občané velmi chválili záměr města na nákup části DK Metropol se společenským a divadelním sálem „Tohle bychom moc rádi dotáhli do konce a mohli tak občanům nabídnout moderní prostředí pro kulturu s ohromným benefitem, kdy je většina těchto zařízení, ať je to divadlo, Metropol, nová Alšova jihočeská galerie nebo třeba muzeum, doslova jen pár kroků od sebe,“ doplnil Petr Maroš.
S Lidickou třídou souvisí i bezpečnost chodců. Město by mezi pobytovou plochou a budovou Metropolu rádo vidělo přechod pro chodce. „Do projektu vstupujeme s tím, že by na přechodu neměly být umístěny semafory,“ dodal Lubomír Bureš.
Občané, kteří mají k nové podobě Senovážného náměstí dotazy či připomínky, je mohou zasílat na e-mailovou adresu senovaznenamesti@c-budejovice.cz(link sends e-mail).
Město plánuje revitalizovat Senovážné náměstí za využití prostředků EU – konkrétně Integrovaného regionálního operačního programu. Projekt je také součástí integrované strategie ITI Českobudějovické aglomerace.
Zdroj a foto: Město České Budějovice